A könyvírás izgalmas és kreatív folyamat, de sok leendő szerzőt gátolnak azok a félelmek, amelyek már az első mondatok megírásakor felbukkannak. Ha te is érzed, hogy visszatartanak ezek a gondolatok, tudd, hogy nem vagy egyedül. A Könyvmentorok programban naponta találkozunk olyan szerzőkkel, akik hasonló dilemmákkal küzdöttek – és végül mégis könyvet írtak. Nézzük meg, melyek a leggyakoribb írói félelmek, és hogyan győzheted le őket!
1. „Senkit nem érdekel, amit írok”
Az egyik leggyakoribb félelem, hogy a történeted, amit lelkesen megalkottál, talán nem talál olvasóra. Ez a gondolat az önbizalom hiányából fakad, de fontos, hogy tudd, minden történetnek megvan a közönsége, ha az professzionális módon került megírásra és a kivitelezése is tökéletes.
Megoldás:
– Képzeld el, hogy az írásod valakinek pont azt az inspirációt, élményt vagy vigaszt nyújtja, amire szüksége van. A történeted műfaji korlátok nélkül érdekelheti a célközönséget.
– Kezdj kicsiben: oszd meg a történeted egy szűk körrel, és kérj visszajelzést.
– Kérj szakértői véleményt, küldd el nekünk az írásaidat és elfogulatlan véleményt mondunk.
2. „Mi lesz, ha nem sikerül?”
A kudarc gondolata sokszor már azelőtt lebénít, hogy egyáltalán megtennéd az első lépést. De mit is jelent pontosan a kudarc? Az, hogy nem írsz meg egy tökéletes könyvet, vagy az, hogy el sem kezdesz írni?
Megoldás:
– Gondolj a könyvírásra úgy, mint egy tanulási folyamatra, nem pedig úgy, mint egy végső megmérettetésre.
– A Könyvmentorok programban a tapasztalt mentorok melletted vannak a kezdetektől, így a hibák nem akadályoznak, hanem fejlődési lehetőségekké válnak.
3. „Elég jó vagyok-e íróként?”
Ez a félelem különösen erős, ha még nem rendelkezel komolyabb írói tapasztalattal. De emlékezz: minden híres szerző kezdte valahol. A könyvírás nem csak született tehetség kérdése, hanem gyakorlásé és elköteleződésé. Az elég jó vagyok? dilemma nem csak a szerzők dilemmája, az élet számos területén felmerül.
Megoldás:
– Ne hasonlítsd magad másokhoz, különösen ne olyanokhoz, akik már hosszú utat jártak be.
– Fókuszálj arra, hogy a saját hangod megtaláld, és ne félj kísérletezni.
4. „Túl nagy a verseny”
A könyvpiac valóban telített, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne hely a te történetednek. Az egyedi nézőpont és az őszinte, hiteles hang, valamint a profi kivitelezés mindig kitűnhet a többi könyv közül.
Megoldás:
– Határozd meg a célközönséged, és írd meg a történeted nekik.
– A Könyvmentorok segítenek a könyvírás után is a szerzői márkaépítésben, hogy elérd az olvasóidat.
5. „Nincs elég időm a könyvírásra”
Az elfoglalt mindennapokban gyakran nehéz időt szakítani az írásra, de a kreatív munka nem feltétlenül igényel több órás elmélyülést.
Megoldás:
– Készíts írási rutint, akár napi 15-20 percet is szánhatsz rá. Ez hosszú távon csodákra képes.
– Állíts fel reális célokat: egy-egy fejezet megírása is komoly eredmény.
6. „Mit fognak gondolni mások?”
Az írók többsége fél attól, hogy megítélik őket a munkájuk alapján. Ez az érzés természetes, de nem szabad hagyni, hogy visszatartson.
Megoldás:
– Írd meg a könyvet önmagadnak, és ne azzal törődj, mit szólnak hozzá mások.
– Bízz abban, hogy az olvasók értékelni fogják a tehetséged, a fejlődésed és az erőfeszítéseidet, amit profi segítséggel tökélyre vihetsz.
7. „Nem tudom, hol kezdjem”
A bizonytalanság az első lépések megtételében megbéníthat. Talán úgy érzed, túl sok a kérdés: hogyan építsek fel egy történetet? Hogyan kezdjek neki a könyvnek?
Megoldás:
– Kezdj egy egyszerű ötlettel, és írd le gondolataidat vázlatként.
– Ha elakadnál, a mentorprogramunk segít a folyamat strukturálásában és a megfelelő írói készségek és eszköztár elsajátításában.
A könyvírás időnként bizonytalansággal teli, de megéri!
Minden félelem mögött ott rejlik az a vágy, hogy valami maradandót alkoss. A Könyvmentoroknál pontosan tudjuk, milyen nehéz lehet leküzdeni ezeket a kétségeket, de segítünk, hogy magabiztosan lépj az írói útra. Bízz magadban, és tudd, hogy nem vagy egyedül.
📩 Vedd fel velünk a kapcsolatot, és tegyük meg együtt az első lépést a könyvírás felé!